Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale czy na pewno? Czy czujesz czasem w życiu ciążący niczym kula u nogi „nadmiar”? Mam na myśli natłok obowiązków, pracy, rzeczy, nad którymi trzeba się pochylić i mnóstwa innych, niezwykle ważnych spraw. Czy czasem masz wrażenie, że jesteś bardzo zajęty, ale zupełnie nie widzisz efektów swoich starań? Jak często mówisz „tak” tylko po to, by sprawić komuś przyjemność albo uniknąć kłopotów? Czy masz niekiedy poczucie, że choć jesteś w ciągłym ruchu, zmierzasz donikąd? Czy trudno jest ci wybrać to, co najważniejsze?

Czy zgodzicie się, że na co dzień zazwyczaj koncentrujemy się na tym, czego nie mamy, nie chcemy, nie lubimy, co powinniśmy zmienić? Tak, to zupełnie normalne i zgodne z ewolucją naszego mózgu :-) Lepiej unikać niebezpieczeństw niż dać się pożreć „potworowi” (w tym miejscu wstawcie, co uważacie za najgorszy wariant porażki).

Dziś co nieco o treningu mózgu. I wcale nie dlatego, żeby zwiększyć swoją wydajność, ćwiczyć pamięć czy coś w tym stylu :-) Chodzi raczej o to, jak przekształcić ulotne przeżycia w trwałe zmiany w sieci neuronalnej mózgu czyli, jak przeorganizować mózg, aby pracował na twoją korzyść.

Dzisiaj trochę poezji w klimacie jesiennym. Dobry dodatek do herbaty na leniwe lub, jak kto woli, pracowite wieczory :-)

W poprzedniej części artykułu pisałam o lęku i sposobach na jego obłaskawienie. Czy udało Wam się znaleźć swoją własną metodę radzenia sobie z niepokojem? Jeśli nie, dzisiaj będziecie mieli okazję do dalszych eksperymentów. Co powiecie na zaplanowanie regularnych spotkań z niepokojem? :-)

Dzisiaj kilka słów o hipnozie. Niestety, niedawno emitowany program w znanej telewizji nie pomógł w obaleniu mitów na temat tej intrygującej metody ;-)

 

Psycholog dla seniora

Oferuję usługi jako psychologiczne zarówno dla osób starszych jak i ich opiekunów. Prowadzę sesje terapeutyczne jako psycholog dla seniora oraz przeprowadzam diagnostykę (badania przesiewowe, badanie neuropsychologiczne). Moim celem jest wspieranie ludzi po 60 roku życia, tak, by podnieść Twoją jakość życia oraz uczynić Twoje życie łatwiejszym.

 

Moje wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami w podeszłym wieku zaowocowało stworzeniem publikacji powiązanych z diagnostyką choroby Alzheimera, otępień o różnej etiologii oraz depresji u osób starszych:

 

Czy potrzebujesz pomocy psychologa dla seniora?

  • Szczęśliwa para po sesji terapeutycznej u psychologa dla seniora Niepokoisz się pogarszającym stanem zdrowia swoich najbliższych w wieku podeszłym? A może sam/a jesteś seniorem?
  • Zauważyłaś/eś ostatnio, że bliska Ci osoba zachowuje się inaczej niż dotychczas, ma problemy z pamięcią, jest zagubiona, zdezorientowana, doświadcza spadków nastroju?
  • Czujesz się przytłoczona/y trudną rolą opiekuna? Czy często odczuwasz w związku z tym lęk, smutek, niepewność, irytację?
  • Masz problem z pogodzeniem obowiązków zawodowych, domowych z jednoczesną opieką nad bliskim? Czy wycofałaś/eś się z tego powodu z życia towarzyskiego lub coraz mniej czasu poświęcasz sobie?
  • Czujesz się bezsilna/y wobec choroby Twojego bliskiego i rozważasz decyzję o umieszczeniu go w placówce zapewniającej całodobową opiekę?
  • Masz wrażenie, że otoczenie zupełnie nie rozumie Twoich problemów?
  • Potrzebujesz wsparcia osoby, która pomoże Ci zrozumieć to wszystko?

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś/eś TAK, zapraszam na konsultację.

 Czy wiesz, że zaburzenia pamięci dotyczą około 5% osób w wieku 65 lat, lecz już 35% osób 85-letnich.

 

 

Co mogę Ci zaoferować jako psycholog dla seniora?

 

Kompleksową diagnostykę psychologiczną, jeśli niepokoi Cię stan zdrowia bliskiego Ci seniora

 

  • przesiewowe badania sprawności poznawczej
  • neuropsychologiczna diagnostyka otępień

 

Głównym celem spotkań jest poprawa jakości życia osoby starszej poprzez:

  • trening stymulujący aktywność umysłową, np. ćwiczenia pamięci, uwagi
  • terapię reminiscencyjną - opartą na przeglądzie życia
  • terapię wspierającą – dotyczącą bieżących trudności doświadczanych przez osobę starszą

 

 

Pomoc i wsparcie psychologiczne dla Ciebie, jeśli sam opiekujesz się chorym członkiem rodziny

 Starsza Kobieta po sesji z psychologiem dla seniora

  • poradnictwo indywidualne, skoncentrowane na konkretnych trudnościach, których w chwili obecnej doświadczasz
  • udział w grupie wsparcia, skupiającej osoby o podobnych problemach oraz umożliwiającej wymianę doświadczeń przez członków grupy

 

 

Dzięki spotkaniom ze mną:

  • zadbasz zarówno o własne potrzeby, jak i uzyskasz kompleksowe wsparcie dla bliskiej Ci osoby
  • nabędziesz wiedzę i umiejętności, jak radzić sobie ze stresem towarzyszącym opiece nad chorym, na jakie problemy zwrócić szczególną uwagę
  • nauczysz się skutecznych sposobów komunikacji z osobą chorą
  • uzyskasz szczegółowe informacje, do jakiego specjalisty się udać w związku z ujawnianymi przez bliską Ci osobę trudnościami
  • zdobędziesz wiedzę i wskazówki, do jakich instytucji zwrócić się o pomoc, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie opiekować się chorym

 

 

Jeśli masz pytania, zapraszam do kontaktu!

 

Skontaktuj się ze mną

O lęku powiedziano i napisano już wiele. Co więcej, każdy z nas dobrze zna go z własnego doświadczenia. Co zwykle robimy, kiedy się pojawia? Jak pisałam w artykule pt. „Akceptacja czyli przyjmij mnie takim jakim jestem”, najczęściej odsuwamy od siebie to nieprzyjemne uczucie - próbujemy za wszelką cenę unikać sytuacji,  z którymi się wiąże.

David Burns w książce pt. „Radość życia czyli jak zwyciężyć depresję” stawia czytelnikowi ważne pytanie: Czy potrafisz być przeciętny? Czy taka perspektywa wydaje Ci się mało interesująca lub wręcz odstręczająca?

Na początek kilka pytań. Jakich wspomnień, myśli, uczuć i zachowań najczęściej unikasz? Czy odsuwanie tych „palących kwestii” pociąga za sobą jakieś koszty? Jakie są ewentualne korzyści?