Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, ale czy na pewno? Czy czujesz czasem w życiu ciążący niczym kula u nogi „nadmiar”? Mam na myśli natłok obowiązków, pracy, rzeczy, nad którymi trzeba się pochylić i mnóstwa innych, niezwykle ważnych spraw. Czy czasem masz wrażenie, że jesteś bardzo zajęty, ale zupełnie nie widzisz efektów swoich starań? Jak często mówisz „tak” tylko po to, by sprawić komuś przyjemność albo uniknąć kłopotów? Czy masz niekiedy poczucie, że choć jesteś w ciągłym ruchu, zmierzasz donikąd? Czy trudno jest ci wybrać to, co najważniejsze?

Czy zgodzicie się, że na co dzień zazwyczaj koncentrujemy się na tym, czego nie mamy, nie chcemy, nie lubimy, co powinniśmy zmienić? Tak, to zupełnie normalne i zgodne z ewolucją naszego mózgu :-) Lepiej unikać niebezpieczeństw niż dać się pożreć „potworowi” (w tym miejscu wstawcie, co uważacie za najgorszy wariant porażki).

Dzisiaj parę słów o książce, którą naprawdę warto przeczytać. Dlaczego?

Bo lęk przed śmiercią (i przed życiem) jest dobrze znany każdemu z nas.

Bo myśli związane ze śmiercią stanowią nieodłączny element naszej machiny umysłowej.

Bo każdy stracił (lub straci) kogoś bliskiego.

Bo przemijanie jest pewnikiem.

Na początek kilka pytań. Czy często zdarza się Wam czuć zmęczenie i przytłoczenie codziennymi obowiązkami, powinnościami, sprawami „na wczoraj”? Czy macie czasem wrażenie, że w tej chaotycznej bieganinie po prostu nie nadążacie za codziennym życiem? Myślę, że wielu/e z nas nie raz doświadczyło tych nieprzyjemnych stanów. Co próbujemy w tej sytuacji zrobić? Co radzą nam inni?

 

Czy wiesz, co jest istotą aktywnego i satysfakcjonującego życia? Poczucie sensu. Liczne badania wykazały, że osoby które uważają swoje życie za sensowne są znacznie szczęśliwsze od tych, które takiego sensu nie czują. Niby proste, a skomplikowane ;-) Na poczucie sensu składają się m.in. nasze działania, cele, decyzje oraz relacje, które nawiązujemy. No dobrze, ale co pozwala znaleźć sens? Według terapii ACT są to wartości.

 

Jedną z cech, która odróżnia człowieka od innych istot żywych, jest umiejętność wyobrażania sobie różnych treści. Gdyby nie wyobraźnia, mielibyśmy ogromne trudności z podejmowaniem decyzji, wyznaczaniem celów czy przewidywaniem skutków swoich działań.

 

Oddech jest istotą życia. Ten złożony, automatyczny proces, na który zwykle nie zwracamy uwagi, niesie w sobie ogromną moc. Oddech stanowi klucz do naszego zdrowia, dobrego samopoczucia, może zmieniać się pod wpływem myśli i emocji. Przez tysiąclecia nauka właściwego oddychania i uważności stanowiła część jogi, tai-chi oraz innych duchowych szkół Wschodu. W świecie zachodnim techniki pracy z uważnością znane są przede wszystkim jako Mindfulness.