Kategorie
Psycholog Dla Seniora
- Kategoria: Rodzina i relacje
Psycholog dla seniora
Oferuję usługi jako psychologiczne zarówno dla osób starszych jak i ich opiekunów. Prowadzę sesje terapeutyczne jako psycholog dla seniora oraz przeprowadzam diagnostykę (badania przesiewowe, badanie neuropsychologiczne). Moim celem jest wspieranie ludzi po 60 roku życia, tak, by podnieść Twoją jakość życia oraz uczynić Twoje życie łatwiejszym.
Moje wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami w podeszłym wieku zaowocowało stworzeniem publikacji powiązanych z diagnostyką choroby Alzheimera, otępień o różnej etiologii oraz depresji u osób starszych:
- Ponichtera-Kasprzykowska, M., Sobów, T., Kaźmierski, J. (2019). Warianty testu fluencji słownej w diagnostyce otępień - czy wybór liter ma znaczenie? Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 19 (2), 149-157.
- Pękala, K., Ponichtera-Kasprzykowska, M., Sobów, T. (2015). Rozpoznawanie depresji u pacjentów z chorobą Parkinsona za pomocą różnorodnych narzędzi diagnostycznych. Aktualności Neurologiczne, 15 (4), 210-216.
- Ponichtera-Kasprzykowska, M., Sobów, T. (2014). Adaptacja i wykorzystanie testu fluencji słownej na świecie. Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 14 (3), 177-186.
- Ponichtera-Kasprzykowska, M. (2014). Komunikacja z osobą cierpiącą na otępienie. W:(red.) Arczewska, B., Bus, I., Podgórski, G. Poradnik dla rodzin i opiekunów osób starszych. Praca zbiorowa. „Miłorząb” Fundacja na Rzecz Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera, 32-41.
- Sobów, T., Ponichtera-Kasprzykowska, M., Pękala, K. (2013). Inhibitory cholinesterazy i memantyna: racjonalne wybory czy intuicja? Neuropsychiatria. Przegląd kliniczny, 5 (4), 209-216.
- Ponichtera-Kasprzykowska, M., Pękala, K., Sobów, T. (2013). Niefarmakologiczne strategie postępowania w zaburzeniach zachowania towarzyszących otępieniu. Aktualności Neurologiczne, 13 (4), 302-307.
Czy potrzebujesz pomocy psychologa dla seniora?
- Niepokoisz się pogarszającym stanem zdrowia swoich najbliższych w wieku podeszłym? A może sam/a jesteś seniorem?
- Zauważyłaś/eś ostatnio, że bliska Ci osoba zachowuje się inaczej niż dotychczas, ma problemy z pamięcią, jest zagubiona, zdezorientowana, doświadcza spadków nastroju?
- Czujesz się przytłoczona/y trudną rolą opiekuna? Czy często odczuwasz w związku z tym lęk, smutek, niepewność, irytację?
- Masz problem z pogodzeniem obowiązków zawodowych, domowych z jednoczesną opieką nad bliskim? Czy wycofałaś/eś się z tego powodu z życia towarzyskiego lub coraz mniej czasu poświęcasz sobie?
- Czujesz się bezsilna/y wobec choroby Twojego bliskiego i rozważasz decyzję o umieszczeniu go w placówce zapewniającej całodobową opiekę?
- Masz wrażenie, że otoczenie zupełnie nie rozumie Twoich problemów?
- Potrzebujesz wsparcia osoby, która pomoże Ci zrozumieć to wszystko?
Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałaś/eś TAK, zapraszam na konsultację.
Czy wiesz, że zaburzenia pamięci dotyczą około 5% osób w wieku 65 lat, lecz już 35% osób 85-letnich.
Co mogę Ci zaoferować jako psycholog dla seniora?
Kompleksową diagnostykę psychologiczną, jeśli niepokoi Cię stan zdrowia bliskiego Ci seniora
- przesiewowe badania sprawności poznawczej
- neuropsychologiczna diagnostyka otępień
Głównym celem spotkań jest poprawa jakości życia osoby starszej poprzez:
- trening stymulujący aktywność umysłową, np. ćwiczenia pamięci, uwagi
- terapię reminiscencyjną - opartą na przeglądzie życia
- terapię wspierającą – dotyczącą bieżących trudności doświadczanych przez osobę starszą
Pomoc i wsparcie psychologiczne dla Ciebie, jeśli sam opiekujesz się chorym członkiem rodziny
- poradnictwo indywidualne, skoncentrowane na konkretnych trudnościach, których w chwili obecnej doświadczasz
- udział w grupie wsparcia, skupiającej osoby o podobnych problemach oraz umożliwiającej wymianę doświadczeń przez członków grupy
Dzięki spotkaniom ze mną:
- zadbasz zarówno o własne potrzeby, jak i uzyskasz kompleksowe wsparcie dla bliskiej Ci osoby
- nabędziesz wiedzę i umiejętności, jak radzić sobie ze stresem towarzyszącym opiece nad chorym, na jakie problemy zwrócić szczególną uwagę
- nauczysz się skutecznych sposobów komunikacji z osobą chorą
- uzyskasz szczegółowe informacje, do jakiego specjalisty się udać w związku z ujawnianymi przez bliską Ci osobę trudnościami
- zdobędziesz wiedzę i wskazówki, do jakich instytucji zwrócić się o pomoc, jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie opiekować się chorym
Jeśli masz pytania, zapraszam do kontaktu!
Wywieranie wpływu społecznego - cz. II
- Kategoria: Rodzina i relacje
Dzisiaj kolejne trzy z sześciu zasad wywierania wpływu społecznego według Roberta Cialdini. Zaczynamy odliczanie!
Wywieranie wpływu społecznego - cz. I
- Kategoria: Rodzina i relacje
Czy przypominasz sobie sytuację, kiedy ktoś skłonił Cię do działań, których tak naprawdę wcale nie chciałaś/eś podejmować? Napewno każdy z nas doświadczył kiedyś podobnego dyskomfortu. Często zdarza się jednak, że ofiara manipulacji zupełnie nie uświadamia sobie użytego wobec niej „podstępu”. Co więcej, jest przekonana, że miała osobisty wpływ na swoje zachowanie.