Czy zgodzicie się, że na co dzień zazwyczaj koncentrujemy się na tym, czego nie mamy, nie chcemy, nie lubimy, co powinniśmy zmienić? Tak, to zupełnie normalne i zgodne z ewolucją naszego mózgu :-) Lepiej unikać niebezpieczeństw niż dać się pożreć „potworowi” (w tym miejscu wstawcie, co uważacie za najgorszy wariant porażki).

Ale nie o tym dzisiaj chciałam napisać. Dzisiaj coś optymistycznego, jak śpiewała Kasia Kowalska ;-) Czy wiesz, w czym jesteś naprawdę dobry, co przychodzi Ci bez wysiłku, co wyróżnia Cię na tle innych i sprawia, że jesteś po prostu wyjątkowy? Czyli innymi słowy, czy masz świadomość swoich talentów? W tym miejscu zapewne znajdzie się ktoś, kto się obruszy i powie: „No tak, ale ja przecież nie mam  żadnych talentów!” Dlaczego tak się dzieje? Bo wydaje nam się, że talent to tylko i wyłącznie coś wielkiego, co ujawnia się w spektakularny  i widoczny dla otoczenia sposób. Okazuje się jednak, że nie musisz być wcale wybitnym muzykiem czy pisarzem, żeby cieszyć się swoim unikalnym zestawem cech i możliwości :-)

Czym jest talent?

Według badaczy z amerykańskiego Instytutu Gallupa talenty rodzą się w  mózgu. Są to po prostu unikalne połączenia neuronów, warunkujące naszą wyjątkowość. Niby nic odkrywczego, a jednak.

Talenty stanowią naturalny wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który wykorzystany  w odpowiedni sposób, może być bardzo użyteczny. Słowo naturalny nie zostało tutaj użyte przypadkowo. Talent jest niczym narzędzie, którego używasz bez wysiłku, automatycznie.  To swoisty filtr, przez który poznajesz otoczenie i jednocześnie obszar, gdzie masz największą szansę rozwoju (co w konsekwencji daje zadowolenie i satysfakcję).

Co więcej, talenty są względnie stałe. Jest mało prawdopodobne, aby uległy diametralnej zmianie na przestrzeni życia. Ten potencjał jest najbardziej niestabilny w okresie dzieciństwa, a ugruntowuje się około 16 roku życia. Nie oznacza to oczywiście, że talentów nie można rozwijać w okresie dorosłości. Wręcz przeciwnie, talent plus nowa wiedza i umiejętności dają sposobność wypracowania zupełnie nowych mocnych stron.

 

Jak poznać swoje talenty?

Badaniu/wykrywaniu talentów służy narządzie StrengthsFinder® stworzone przez badaczy Instytutu Gallupa. Test mierzy nasilenie 34 wzorców neuronalnych (czyli naturalnych wzorców myślenia, odczuwania i działania). Najistotniejsze jest pierwsze 5 dominujących talentów, tzw. TOP 5 Talentów (teoria 5 Talentów Buckinghama i Cliftona na podstawie ponad 30 lat badań Instytutu Gallupa). Właśnie te najsilniejsze, dominujące talenty mają największy wpływ na nasze zachowanie, osiągnięcia itp.

Dlaczego uważam te badania za wysoce przydatne? Bo są optymistyczne! Jak to trafnie ujął prof. Martin Seligman: „Kluczem do sukcesów i szczęścia jest wykorzystywanie własnych silnych stron, a nie korygowanie wad”  Trudno się z tym nie zgodzić.

 

Każdy z 34 talentów wg Instytutu Gallupa przyporządkowany został do jednej z czterech domen:

 

Myślenie strategiczne - Strateg, Uczenie się, Wizjoner, Zbieranie, Odkrywczość, Analityk, Intelekt, Kontekst

Osoby z tymi cechami szczegółowo analizują wszystkie informacje, rozważają „za i przeciw” żeby podjąć rozważną i przemyślaną decyzję.

 

Wykonywanie – Dyscyplina, Naprawianie, Odpowiedzialność, Organizator, Ukierunkowanie, Osiąganie, Pryncypialność, Rozwaga, Bezstronność

Jeśli masz talenty z tej grupy, zapewne wiesz, jak sprawnie działać według planu i  doprowadzać sprawy do końca.

 

Budowanie relacji – Elastyczność, Empatia, Indywidualizacja, Współzależność, Integrator, Bliskość, Rozwijanie innych, Optymista, Zgodność

Osoby z talentami z grupy relacji potrafią integrować innych ludzi, pozytywnie wpływać na atmosferę w grupie.

 

Wpływanie – Czar,  Dowodzenie, Maksymalista, Komunikatywność, Poważanie, Wiara w siebie, Aktywator, Rywalizacja

Jeśli wiesz, jak dobrze i przekonywująco mówić i być słuchanym, zapewne masz talenty z tej grupy.

 

Chwila na zastanowienie …

Czy któreś z powyższych cech są szczególnie widoczne u Ciebie? Które z nich uważasz za pożądane? A może któreś z nich traktujesz jako niepotrzebny balast? ;-)

Odpowiedzi na te pytania to dobry krok do tego, aby lepiej poznać samego siebie, swoje możliwości i jednocześnie docenić talenty innych.

 

Aby lepiej poznać swoje talenty (według Gallupa), masz kilka możliwości:

  • możesz skorzystać z książek Marcusa Buckinghama „Teraz odkryj swoje mocne strony” lub „Wykorzystaj swoje silne strony. Użyj dźwigni swojego talentu”. Niestety, zdobycie tej pierwszej pozycji nie jest łatwe, ale warto spróbować :)
  • wykonaj test Gallupa online na stronie https://www.gallupstrengthscenter.com/  (możesz poznać 5 wiodących lub wszystkie 34 talenty)
  • wykorzystaj obydwie możliwości :-)

 

Podsumowując, zamiast ubolewać nad tym, czego nie masz, zrób użytek ze swoich wrodzonych predyspozycji (których prawdopodobnie nawet nie zauważasz, gdyż są po prostu dla Ciebie naturalne)! :-) Jeśli potrzebujesz pomocy w interpretacji wyników testu, zastanawiasz się nad swoimi mocnymi stronami,  zapraszam do kontaktu.

 

Źródło:

Marcus Buckingham, Donald O.Clifton. Teraz odkryj swoje silne strony. Wydawnictwo: MT Biznes, 2006.

Marcus Buckingham. Wykorzystaj swoje silne strony. Użyj dźwigni swojego talentu. MT Biznes, 2010.