Dzisiaj kilka słów o hipnozie. Niestety, niedawno emitowany program w znanej telewizji nie pomógł w obaleniu mitów na temat tej intrygującej metody ;-)

 

O lęku powiedziano i napisano już wiele. Co więcej, każdy z nas dobrze zna go z własnego doświadczenia. Co zwykle robimy, kiedy się pojawia? Jak pisałam w artykule pt. „Akceptacja czyli przyjmij mnie takim jakim jestem”, najczęściej odsuwamy od siebie to nieprzyjemne uczucie - próbujemy za wszelką cenę unikać sytuacji,  z którymi się wiąże.

Na początek kilka pytań. Jakich wspomnień, myśli, uczuć i zachowań najczęściej unikasz? Czy odsuwanie tych „palących kwestii” pociąga za sobą jakieś koszty? Jakie są ewentualne korzyści?

 

Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią, wracam do podstawowych założeń Terapii Akceptacji i Zaangażowania. Według ACT, rdzeń języka i poznania człowieka tworzą tzw. ramy relacyjne. Dzięki językowi możemy uczyć się bez konieczności bezpośredniego doświadczenia (np. nie musisz dotknąć gorącego żelazka, żeby dowiedzieć się, że parzy).

 

Czym jest szczęście? Jak je odnaleźć? Dlaczego tak trudno być szczęśliwym? Te i wiele innych pytań być może stawiałeś sobie nie raz. Marzenia o radosnym, pozbawionym zmartwień życiu wydają się tak oczywiste, że nie widzimy dla siebie innej alternatywy. W rzeczywistości jednak zakończenie „I wszyscy żyli długo i szczęśliwie” wcale nie jest takie pewne. Według Russa Harrisa, autora książki „Pułapka szczęścia”, najważniejsze mity dotyczące szczęścia to: