Pewnie zastanawiacie się, co będzie tematem dzisiejszego artykułu. Bynajmniej nie chodzi tutaj o tytuł filmu Pedro Almodovara :-) Czy przypominacie sobie trudną sytuację, kiedy wasze ciało oblewała fala stresu, objawiająca się m.in. niekontrolowanym drżeniem?

Być może na co dzień doświadczacie nieprzyjemnych doznań związanych z trzęsącymi się rękami (nie mających związku z występowaniem chorób o podłożu neurologicznym). To, co wydaje się nam czymś niezwykle krępującym, w istocie jest przystosowawczą reakcją organizmu.

 

Obserwując przyrodę, np. wolno żyjące zwierzęta, można zauważyć, że w sytuacjach zagrożenia życia występuje u nich naturalny mechanizm samoregulacji w postaci intensywnych drgań mięśni. Jest to odpowiedź na silne pobudzenie organizmu, wywołane m.in. działaniem hormonów stresu. Drżenie stanowi wrodzoną reakcją centralnego układu nerwowego, genetycznie w nim zakodowaną jako naturalny mechanizm uwalniania głębokich napięć w mięśniach. Jest to jednocześnie sygnał dla organizmu, że niebezpieczeństwo minęło i organizm może powrócić do stanu homeostazy.

 

Okazuje się, że ludzkie ciało korzysta z takich samych rozwiązań. Małe dzieci w stresujących sytuacjach w naturalny sposób doświadczają drżenia. Niestety, w wyniku społecznego warunkowania wraz z wiekiem zaczynamy wypierać i tłumić emocje oraz krępujące reakcje ciała. Drżenie jest postrzegane jako coś negatywnego, wstydliwego, co należy zwalczać, np. lekami uspokajającymi. Czasami zdarzają się jednak takie sytuacje, na skutek których ciało mimowolnie zaczyna drgać (np. w sytuacji silnego stresu, szoku lub traumy, jak też w chwilach uniesienia emocjonalnego, wielkiej radości czy ekscytacji). Jest to jeden z dowodów na to, że organizm człowieka ma taką samą zolność samoregulacji, jak i inne ssaki. Jak zatem wykorzystać tę wiedzę?

 

Ćwiczenia uwalniające traumę, stres i emocje TRE®

 

W uruchamianiu dobroczynnego drżenia pomóc może niezwykle interesująca metoda pracy z ciałem TRE® (Tension & Trauma Releasing Exercises), której twórcą jest dr David Berceli. Metoda ta obejmuje konkretną sekwencję ćwiczeń, które poprzez aktywowanie tzw. „wibracji neurogenicznych”, łagodzą skutki stresu i traumy oraz umożliwiają rozładowanie „uwięzionych” w ciele emocji. Ćwiczenia są dość proste do opanowania, mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku i o różnej kondycji fizycznej.

Celem praktyki TRE® jest przywrócenie naturalnej równowagi ciała, w której wszystkie układy (neurologiczny, biochemiczny, anatomiczny) pracują w harmonii.

 

Korzyści z ćwiczeń TRE®

 

  • zmniejszenie lęku
  • redukcja objawów PTSD (syndrom stresu pourazowego)
  • zwiększenie poziomu energii i odporności
  • poprawa zdolności radzenia sobie ze stresem
  • łagodzenie dolegliwości bólowych
  • zwiększenie elastyczności ciała
  • poprawa jakości snu
  • zwiększenie elastyczności emocjonalnej
  • łagodzenie dolegliwości w chorobach przewlekłych

 

! TRE® nie jest terapią !

 

Jest to metoda pracy z ciałem i emocjami, która może być dobrym uzupełnieniem innych terapii, np. psychoterapii czy rehabilitacji. Podczas sesji nie ma potrzeby wchodzenia w proces psychoterapeutyczny, jest to wręcz niepożądane.

Listę osób certyfikowanych pracujących metodą TRE® znajdziecie na stronach internetowych www. tre-polska.pl oraz www. tre-trauma.pl. Oczywiście, można również ćwiczyć samodzielnie. Szczegółowe informacje o metodzie (w tym prezentacja zestawu ćwiczeń) zawarte są w książce Davida Berceli pt. „Zaufaj ciału. Ćwiczenia które uwalniają traumę, stres i emocje (TRE)”.

 

Podsumowując, sformułowanie „otrząśnij się” nabiera w tym przypadku nowego znaczenia! ;-)