„Zimny łokieć”, „baba za kółkiem”, „dziadek” czy „dresiarz” to tylko nieliczne spośród wielu określeń kierowców, z jakimi najczęściej się spotykamy. Skąd wzięły się te stereotypy? Przede wszystkim z przeświadczenia o własnej nieomylności i skuteczności jako kierowcy :-)
Tymczasem na osobowość kierowcy wpływa wiele czynników, np. temperament, inteligencja, obraz samego siebie, postawa wobec innych czy style radzenia sobie ze stresem. Według psychologa transportu Andrzeja Markowskiego można wyróżnić pięć podstawowych typów kierowców:
MAD MAX
Jak sama nazwa wskazuje, to przysłowiowy wojownik i król szosy. Jest egoistyczny, agresywny, ma potrzebę ciągłego udowadniania swoich umiejętności. Uważa się za najszybszego i najsprytniejszego. Podstawowe objawy syndromu „wściekłego kierowcy” to: wulgarne gesty, utarczki słowne, a nawet fizyczna przemoc wobec pozostałych uczestników ruchu. U innych kierowców „Mad Max” wywołuje agresję i frustrację.
WYCHOWAWCA
Nie dajcie się zwieść nazwie. Po czym go poznać? Zajedzie z impetem drogę, ostro hamuje, głośno krzyczy, co myśli o Twoich umiejętnościach. Wychowawca ma poczucie wyższości, uważa, że jest nieomylny, a inni kierowcy popełniają błędy. W kontakcie z tym typem najlepiej zachować spokój i unikać potyczek słownych.
SŁODKA IDIOTKA
Płeć nie gra tu roli. Strategią słodkiej idiotki jest „udawanie głupiej” i upieranie się, że jej działanie nie było zamierzone. W ten sposób próbuje zatuszować prawdziwe powody, dla których łamie przepisy ruchu drogowego. Jak się najczęściej tłumaczy? „Nie zauważyłam/em zakazu”, „Ten człowiek nagle wszedł na jezdnię”. Wdawanie się w dyskusję ze „słodką idiotką” nie ma sensu, będzie się upierała, że błąd popełniła nieświadomie.
ODREAGOWUJĄCY LĘKI
Typ niejednoznaczny i nieprzewidywalny. Samochód traktuje jako twierdzę, która chroni go przed groźnym światem zewnętrznym. „Odreagowujący lęki” w zależności od dnia i nastroju może być zarówno defensywny, jak i skrajnie agresywny. Jak go poznać? Potrafi ustąpić pierwszeństwa, podziękować za uprzejmość, by po chwili zajechać komuś drogę, dorzucając przy tym stosowne epitety.
Jeśli zauważysz u siebie tendencję do odreagowywania frustracji w aucie, uświadom sobie, że prowadząc samochód poruszasz się w realnym świecie :-) (i masz bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi).
ASERTYWNY
To ideał, który każdy chciałby spotkać na swojej drodze. Kierowca asertywny uważa, że jest tak samo ważny jak inni uczestnicy ruchu. Zachowuje się rozsądnie, nie daje się sprowokować, kontroluje swoje emocje, jest wyrozumiały i życzliwy. Jego cel to bezpieczne i spokojne dotarcie do celu. Jest to prawdopodobnie najrzadziej występujący typ kierowcy w Polsce ;-)
A Ty, jakim typem kierowcy jesteś?
.